جامعه جهانی مدیون دردها و رنج‌هایی است که بر کردها رفته است

[ad_1]

آفتاب کرمانشاه: استادیار حقوق بین الملل دانشگاه بوعلی سینا گفت: جامعه جهانی مدیون دردها و رنج‌هایی است که بر کردها رفته است.


 

به گزارش  ایسنا ، دکتر ستار عزیزی در همایش بررسی حقوق قربانیان حملات شیمیایی روستاهای زرده، نسار، شامار، شیرک، باباجانی و دیره استان کرمانشاه که با حضور اندیشمندان و فعالان حقوق بشر و جمعی از خانواده های قربانیان حملات شیمیایی شش روستای استان کرمانشاه در سالن همایش‌های هتل پارسیان کرمانشاه برگزار شد، اظهارکرد: نخستین مورد استفاده از سلاح های شیمیایی مربوط به جنگ جهانی اول است که در آن زمان آلمان ها در جبهه جنگ و بر علیه نظامیان (نه علیه غیر نظامیان و مناطق مسکونی) از آن استفاده کردند.

 

وی با اشاره به دولتهایی که در امر انتقال سلاح های شیمیایی به عراق نقش داشته اند، گفت: حداقل می توان شش کشور را مسئول انتقال سلاح های شیمیایی به عراق شناخت که در این بین سنگاپور با انتقال 4500 تن سلاح شیمیایی رتبه اول را دارد. هند با 4261 تن، مصر با 2400 تن، آلمان با 1027 و آمریکا که رقم دقیق انتقال سلاح های شیمیایی آن مشخص نیست در جایگاه های بعدی قرار دارند.

 

عزیزی خاطرنشان کرد: متاسفانه در طول دوران جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران، شورای امنیت آن واکنش هایی را که می بایست در قبال جنایات انجام شده توسط صدام را از خود نشان نمی داد و این درحالی است که پس از اشغال کویت توسط عراق، شورای امنیت در کمتر از یک ساعت تشکیل جلسه داد و ائتلافی به رهبری آمریکا برای خروج عراق از کویت تشکیل داد.

 

این استاد دانشگاه یادآور شد: نقل است که دکتر ظریف در سال 1985 به عنوان یک دیپلمات جوان ایرانی به مقامات بین المللی می گوید که علیه ما از سلاح های شیمیایی استفاده شده، اما صراحتا به او می گویند: به حرفت گوش نمی دهیم و این نشان می دهد که در آن سالها از سوی نهادهای بین المللی توجه چندانی به اقدامات دستگاه دیپلماسی ایران نمی شد.

 

وی خاطرنشان کرد: در نهایت جامعه جهانی به واسطه حملات متعدد شیمیایی که بر علیه کردها در ایران و عراق صورت گرفت، واکنش نشان داد و قطعنامه هایی را تصویب کرد که امروز می توان اذعان کرد که جامعه جهانی مدیون دردها و رنج هایی است که بر کردها رفته است.

 

عزیزی تصریح کرد: دولت کویت، سه چهارم مساحت استان کرمانشاه را هم ندارد و فقط مدت کوتاهی توسط عراق تصرف شد، اما تاکنون 41 میلیارد و 200 میلیون دلار از کشور عراق خسارت گرفته و همچنین یازد میلیارد و 300 میلیون دلار دیگر هم برای دریافت خسارت به صورت مصوب شده دارد.

 

این استاد حقوق بین الملل دانشگاه گفت: ما از دولت ایران و شخص دکتر روحانی که بیشترین رای را از مردم کرد دریافت کرده انتظار داریم به منشور حقوق شهروندی خود عمل کرده و در راستای احقاق حقوق این مردم گام بردارد.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *